Jäsenet

Kehityspoliittisen toimikunnan jäsenet toimikaudella 1.1.2024 – 31.12.2027

Puheenjohtaja

Kansallinen Kokoomus

Kansanedustaja Sofia Vikman
Varajäsen: Kansanedustaja Janne Heikkinen

Perussuomalaiset

Jäsen: kansanedustaja Sanna Antikainen
Varajäsen: kansanedustaja Veijo Niemi

 

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

Jäsen: kansanedustaja Jani Kokko
Varajäsen: EU- ja ulkopolitiikan asiantuntija Hanna Harrison

 

Suomen Keskusta

Jäsen: kansanedustaja Tuomas Kettunen
Varajäsen: kansanedustaja Hilkka Kemppi

 

Vihreä liitto

Jäsen: kansanedustaja Inka Hopsu
Varajäsen: kansanedustaja Fatim Diarra

 

Vasemmistoliitto

Jäsen: kansanedustaja Li Andersson
Varajäsen: kansanedustaja Jussi Saramo

 

Suomen ruotsalainen kansanpuolue

Jäsen: kansanedustaja Eva Biaudet
Varajäsen: kansanedustaja Mats Löfström

 

Suomen Kristillisdemokraatit

Jäsen: kansanedustaja Sari Tanus
Varajäsen: Sauli Ahvenjärvi

 

Liike Nyt

Jäsen: puoluesihteeri Juhani Klemetti
Varajäsen: eduskuntaryhmän pääsihteeri Iina Ilmarinen

 

Elinkeinoelämän keskusliitto EK

Jäsen: johtaja Petri Vuorio
Varajäsen: asiantuntija Heli Siikaluoma

 

Suomen Yrittäjät

Jäsen: veroasiantuntija Laura Kurki
Varajäsen: johtaja Harri Jaskari

 

Palkansaajakeskusjärjestöt STTK ry, SAK ry, AKAVA ry

Jäsen: kv. asioiden asiantuntija Pia Björkbacka, SAK ry
Varajäsen: järjestöpäällikkö Juska Kivioja, STTK ry

 

Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

Jäsen: johtaja Juha Ruippo
Varajäsen: toiminnanjohtaja Tiina Huvio

 

Suomalaiset kehitysjärjestöt Fingo ry

Jäsen: vaikuttamistyön johtaja Ilmari Nalbantoglu
Varajäsen: asiantuntija Eeva-Maria Mikkonen-Jeannert

 

UniPID

Jäsen: yliopistonlehtori Elias Pekkola
Varajäsen: professori Irmeli Mustalahti

 

Naisten ja tyttöjen oikeudet sekä väestökehitys

  • Jäsen: Väestöliitto: kv. asioiden johtaja Elina Korhonen
  • Varajäsen: UNWomen: toiminnanjohtaja Jaana Hirsikangas
  • Varajäsen: Plan Suomi: vaikuttamistyön asiantuntija Niina Ratilainen

 

Talous ja työ sekä kehityspoliittiset lainat ja investoinnit, kehittyvä yksityissektori

  • Jäsen: Finnfund: viestintäjohtaja Unna Lehtipuu
  • Varajäsen: Business Finland: asiantuntija, humanitaarinen kriisiliiketoiminta Marjukka Holopainen-Rainio

 

Koulutus, kehittyvät yhteiskunnat

  • Jäsen: Kirkon Ulkomaanapu: sidosryhmätyön johtaja Katri Suomi
  • Varajäsen: Suomen Lähetysseura: johtava vaikuttamistyön asiantuntija Niko Humalisto

 

Demokratia, rauhantyö ja yhdenvertaisuus

  • Jäsen: Demo Finland ry: toiminnanjohtaja Rilli Lappalainen
  • Varajäsen: CMI: varatoimitusjohtaja Hanna Klinge
  • Varajäsen: Abilissäätiö: kehityskoordinaattori Tuomas Tuure

 

Humanitaarinen apu ja kriisinkestävyys 

  • Jäsen: Suomen Punainen Risti: avun osaamisen kehittämisen ja vaikuttamisen päällikkö Suvi Virkkunen
  • Varajäsen: WWF Suomi: ohjelmajohtaja Anne Tarvainen
  • Varajäsen: Suomen YK-liitto: toiminnanjohtaja Helena Laukko

KPT asiantuntijajäsenet ja varajäsenet toimikaudella 1.1.2024 – 31.12.2027

 

Maa- ja metsätalousministeriö

Jäsen: neuvotteleva virkamies Markus Schulman
Varajäsen: neuvotteleva virkamies Anna Santala

 

Oikeusministeriö

Jäsen: erityisasiantuntija Mia Luhtasaari
Varajäsen: neuvotteleva virkamies Jussi Tikkanen

 

Opetus- ja kulttuuriministeriö

Jäsen: kulttuuriasiainneuvos Piia Immonen-Seuguenot

 

Puolustusministeriö

Jäsen: vanhempi osastoesiupseeri Antti Rajahalme
Varajäsen: konserniohjausyksikön johtaja Sanna Poutiainen

 

Sisäministeriö

Jäsen: erityisasiantuntija Jenna Kuitunen
Varajäsen: erityisasiantuntija Saila Heinikoski

 

Sosiaali- ja terveysministeriö

Jäsen: erityisasiantuntija Timo Voipio
Varajäsen: erityisasiantuntija Annika Launiala

 

Työ- ja elinkeinoministeriö

Jäsen: neuvotteleva virkamies Leena Pentikäinen
Varajäsen: neuvotteleva virkamies Mikko Puustinen

 

Valtiovarainministeriö

Jäsen: finanssineuvos Anne af Ursin

 

Valtioneuvoston kanslia

Jäsen: neuvotteleva virkamies Taina Kulmala
Varajäsen: neuvotteleva virkamies Jouni Varanka

 

Kestävän kehityksen toimikunta

Jäsen: pääsihteeri Eeva Furman
Varajäsen: varapääsihteeri Taru Savolainen

 

Ympäristöministeriö

Jäsen: neuvotteleva virkamies Marjaana Kokkonen
Varajäsen: neuvotteleva virkamies Jyri Juslen

 

Nuorten Agenda2030 -ryhmä

Jäsen: viestintävastaava Rosa Ihalainen

Varajäsen: Aaro Angerpuro

 

Fida

Jäsen: ohjelmapäällikkö Maikki Kuittinen

Varajäsen: viestinnän asiantuntija Joonas Haverinen

 

Finnwatch ry

Jäsen: tutkija Matti Ylönen

Varajäsen: toiminnanjohtaja Sonja Finér

 

Kansalaisjärjestöjen ihmisoikeussäätiö (KIOS)

Jäsen: toiminnanjohtaja Kim Remitz

Varajäsen: vanhempi asiantuntija Katja Ilppola

 

Moniheli ry

Jäsen: toiminnanjohtaja Abdirahim Hussein

 

SKOL ry

Jäsen: johtaja Jorma Peltonen, FCG

Varajäsen: seniorikonsultti Åsa Wallendahl, Niras oy

 

Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK ry

Jäsen: toiminnanjohtaja Janne Ronkainen
Varajäsen: kotimaantoiminnan päällikkö Ellinoora Vesala

 

Suomen luonnonsuojeluliitto

Jäsen: kehitysyhteistyökoordinaattori Laura Blomberg

Varajäsen: lähialue- ja kehitysyhteistyökoordinaattori Olli Turunen

 

Suomen Pankki

Jäsen: ekonomisti Taina Sinivuori
Varajäsen: vanhempi ekonomisti Anni Norring

 

Suomen Rauhanliitto

Jäsen: hallituksen jäsen Kalle Sysikaski
Varajäsen: hallituksen jäsen Folke Sundman

 

Suomen World Vision

Jäsen: toiminnanjohtaja Annette Gothóni

Varajäsen: ohjelma-asiantuntija Jussi Laurikainen

 

Ulkopoliittinen instituutti (UPI)

Jäsen: ohjelmajohtaja Katja Creutz

Varajäsen: tutkimusprofessori Antto Vihma

 

Viestintä ja kehitys -säätiö (VIKES)

Jäsen: toiminnanjohtaja Anu Karvinen

Varajäsen: asiantuntija Wali Hashi

 

Ulkoministeriö

Ulkoministeriön virkamiesjohto: alivaltiosihteeri Pasi Hellman (AVS-KEO), vara virkamiessihteeri Helena Jauhiainen (AVS-KEO)

Kehitysevaluoinnin yksikkö: yksikönpäällikkö Antero Klemola (EVA-11)

Kehityspoliittinen osasto:

  • osastopäällikkö Titta Maja (KEO-01), aop Juha Savolainen (KEO-02), vara Kirsi Airio
  • lähetystöneuvos Turo Mattila, vara neuvonantaja Annika Kaipola (KEO-10)
  • yksikönpäällikkö Sami Pirkkala (KEO-20), vara kehityspolitiikan neuvonantaja Heli Mikkola (KEO-20)
  • yksikönpäällikkö Lauratuulia Lehtinen, vara kehityspolitiikan neuvonantaja Niklas Saxen (KEO-70)

Poliittinen osasto: apulaisosastopäällikkö Erik Lundberg, vara Mikael Antell (POL-03)

Kauppapoliittinen osasto: kaupallinen neuvos Antti Piispanen, vara kaupallinen neuvos Linda Piirto (KPO-30)
Itäosasto: Yksikönpäällikkö Sirpa Oksanen, kehitysyhteistyön neuvonantaja Matti Väänänen (ITÄ-20)
Eurooppa-osasto: apulaisosastopäällikkö Sari Lehtiranta, vara apulaisosastopäällikkö Veli-Pekka Kaivola (EUR-02)
Afrikan ja Lähi-idän osasto: apulaisosastopäällikkö Helena Airaksinen (ALI-02), yksikönpäällikkö Hannu Heinonen (ALI-30)
Amerikan ja Aasian osasto: apulaisosastopäällikkö Juha Niemi, vara kehitysyhteistyöneuvos Sanna Takala (ASA-02)
Viestintäosasto: yksikönpäällikkö Ville Cantell (VIE-30)