Jäsenet

Kehityspoliittisen toimikunnan jäsenet toimikaudella 1.1.2016 – 31.12.2019

Puheenjohtaja

Suomen Keskusta
Kansanedustaja Aila Paloniemi
Varajäsen: FT, VTM Anniina Ruottu

Varapuheenjohtajat

Vasemmistoliitto, 1. varapuheenjohtaja
Kansanedustaja Hanna Sarkkinen
Varajäsen: 3. varapj. Kalle Hyötynen

Kansallinen kokoomus, 2. varapuheenjohtaja
Kansanedustaja Saara-Sofia Sirén
Varajäsen: Tuhatkunta ry:n pj. Daniel Lahti

Jäsenet

Ruotsalainen kansanpuolue
Kansanedustaja Anders Adlercreutz
Varajäsen: RKP-nuorten pj Ida Schauman

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
Kansanedustaja Susanna Huovinen
Varajäsen: Kansanedustaja Sirpa Paatero

Vihreä liitto
Kansanedustaja Jani Toivola
Varajäsen: Kansanedustaja Outi Alanko-Kahiluoto

Vasemmistoliitto
Kansanedustaja Hanna Sarkkinen
Varajäsen: 3. varapj. Kalle Hyötynen

Suomen Kristillisdemokraatit
Kansanedustaja Antero Laukkanen
Varajäsen: FM Heini Röyskö

Perussuomalaiset
Kansanedustaja Kari Kulmala
Varajäsen: Kansainvälisten asiain sihteeri Maija Karjalainen

Kehitysyhteistyön palvelukeskus KEPA
Toiminnanjohtaja Timo Lappalainen
Varajäsen: Kehityspoliittinen asiantuntija Niina Mäki

Kehitysyhteistyöjärjestöjen EU-yhdistys Kehys ry
Pääsihteeri Rilli Lappalainen
Varajäsen: Vaikuttamistyön koordinaattori Jussi Kanner

Elinkeinoelämän keskusliitto EK
Asiantuntija Tuuli Mäkelä

Suomen yrittäjät
Kehitysjohtaja Timo Palander
Varajäsen: Kansainvälisten asioiden päällikkö Thomas Palmgren

Palkansaajakeskusjärjestöt AKAVA, STTK, SAK
Kv. asioiden asiantuntija Reijo Paananen, SAK
Varajäsen: Työllisyyspoliittinen asiantuntija Leila Kurki, STTK

Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK
Johtaja Seppo Kallio
Varajäsen: Asiantuntija Leena Suojala

UNIPID
Johtaja Jussi Pakkasvirta
Varajäsen: Projektipäällikkö Katarina Frostell

Ulkoministeriön kumppanuusjärjestöt 
Ohjelmajohtaja Julia Ojanen, Plan Suomi
Varajäsen: Humanitäärisen avun ja julkisen rahoituksen päällikkö Miikka Niskanen, Suomen World Vision

Naiset ja tytöt –painopistealue (UNWOMEN, YK-liitto, Väestöliitto,Allianssi)
Toiminnanjohtaja Elina Multanen, UNWOMEN (2016-2017) ja
johtava asiantuntija Hilkka Vuorenmaa, Väestöliitto (2018-2019)
Varajäsen: Toiminnanjohtaja Helena Laukko, YK-liitto

KPT asiantuntijajäsenet ja varajäsenet toimikaudella 1.1.2016 – 31.12.2019

Ministeriöt

Liikenne-ja viestintäministeriö: Harri Pietarila, yksikön päällikkö, (Antti-Pekka Hyvärinen, ryhmäpäällikkö), Ilmatieteenlaitos

Maa- ja metsätalousministeriö: Marjukka Mähönen, neuvotteleva virkamies, (Markus Schulman, ylitarkastaja)

Opetus- ja kulttuuriministeriö: Zabrina Holmström, kulttuuriasiainneuvos

Oikeusministeriö: Johanna Suurpää, demokratia-, kieli- ja perusoikeusyksikön johtaja, (Niklas Wilhelmsson, neuvotteleva virkamies)

Puolustusministeriö: Tiina Raijas, neuvotteleva virkamies, (Charlotta Collén, erityisasiantuntija)

Sisäasiainministeriö: Maarit Nikander, neuvotteleva virkamies, (Katarine Lindstedt, erityisasiantuntija)

Sosiaali- ja terveysministeriö: Satu Leino, neuvotteleva virkamies, (Tuomas Leppo, neuvotteleva virkamies)

Työ- ja elinkeinoministeriö: Leena Pentikäinen, neuvotteleva virkamies, (Sonja Hämäläinen, neuvotteleva virkamies)

Valtioneuvoston kanslia: Taina Kulmala, yksikön päällikkö, politiikka-analyysiyksikkö, (Lauratuulia Lehtinen, EU-erityisasiantuntija)

Valtiovarainministeriö: Tuuli Juurikkala, erityisasiantuntija, (Anne af Ursin, neuvotteleva virkamies)

Ympäristöministeriö: Tita Korvenoja, kansainvälisten ja EU-asian yksikön päällikkö, (Tuulia Toikka, neuvotteleva virkamies)

UM asiantuntijajäsenet ja varajäsenet

Alivaltiosihteeri (kehitysyhteistyö ja kehityspolitiikka): Elina Kalkku

Afrikan ja Lähi-idän osasto: Pertti Anttinen, johtava asiantuntija

Aasian ja Amerikan osasto: Eija Rotinen, apulaisosastopäällikkö

Kehitysyhteistyön evaluointi: Jyrki Pulkkinen, yksikönpäällikkö

Eurooppa-osasto: Juha Ottman, apulaisosastopäällikkö

Itäosasto: Juhani Toivonen, ulkoasiainneuvos

Kehityspoliittinen osasto: Riikka Laatu, apulaisosastopäällikkö,

Sari Lehtiranta, KEO-10 yksikönpäällikkö

Poliittinen osasto: Timo Kantola, apulaisosastopäällikkö

Taloudellisten ulkosuhteiden osasto: Jukka Pesola, yksikönpäällikkö

Viestintä- ja kulttuuriosasto: Erja-Outi Heino, kehitysviestinnän yksikönpäällikkö

Sidosryhmät

Kansainvälisen kauppakamarin Suomen osasto (ICC): Timo Vuori, maajohtaja

Kestävän kehityksen toimikunta: Annika Lindblom, kestävän kehityksen toimikunnan pääsihteeri, (Marja Innanen, kestävän kehityksen toimikunnan apulaispääsihteeri)

Rauhanliitto: Kalle Sysikaski, Rauhanliiton hallituksen jäsen, (Maria Mekri, Safergloben tutkimusverkoston tutkimusjohtaja)

Suomen ammattiliittojen solidaarisuuskeskus (SASK): Janne Ronkainen, toiminnanjohtaja, (Juha Vauhkonen, ohjelmapäällikkö)

Suomen Punainen Risti: Kristiina Kumpula, pääsihteeri, (Maria Suoheimo kansainvälisten ohjelmien päällikkö)

Suomen Pankki: Olli-Pekka Lehmussaari, johtava neuvonantaja, (Satu Kivinen, vanhempi ekonomisti)